Sunday, 19/11/2017 | 4:58 UTC+1

Kupujete ojeté auto? Kde zjistit jeho historii?

Věřili byste tomu, že v autobazarech odmítají celých 70% vykupovaných aut? Je to hlavně kvůli nejasné historii vozidla. Jak tedy ověřit původ ojetého vozidla?
 
Skoro tři čtvrtě aut v některých bazarech nepřijmou do prodeje. Také kvůli nejasné historii. I přesto, že už si dnes sami můžete informace o původu vozidla ověřit, je nákup ojetého vozu vysokým rizikem. Ostatně, uvědomuje si to většina řidičů.
auto na prodej 
Pozor na historii vozu, tachometr i technický stav 
Potvrzují to i zkušenosti z autobazarů, kde auta při výkupu v poměrně velkém počtu odmítají. V podstatě hned při příjezdu auta do prodejny se auto prověřuje nejen z titulu technického stavu, ale také z pohledu právního původu, z pohledu různých databází. Naprosto každé auto prověřujeme. A cirka 70 procent aut odmítáme z titulu právní vady, kvůli manipulaci s tachometrem nebo kvůli nevyhovujícímu technickému stavu. Taková auta se potom jejich majitelé většinou snaží prodat sami. Podle statistik má přetočený tachometr až 42 procent prodávaných vozidel. 
klíč v ruce 
Kde ověřit vůz? 
Na internetu si můžete dohledat historii auta i vy sami. Potřebovat k tomu budete sedmnáctimístné číslo VIN, které opíšete z technického průkazu. Kontrolu vozu zdarma nabízí systém VINCheck. Kde si ověříte, že se skutečně jedná o to vozidlo, u kterého právě stojíte. Jestli není hledáno na území České nebo Slovenské republiky. Zda není v nájmu některé z více než třiceti leasingových a úvěrových společností. V případech, kde ta data jsou dostupná, se dále zobrazí stav ujeté vzdálenosti, servisní historie, počet předchozích majitelů.
žena s vlastním vozem 
Podobně funguje systém Autotracer. Tam se za informace platí, v ceně je ale také služba Výbava vozu. Ty výbavy vozidel vlastně umožňují každému uživateli okamžitě si zkontrolovat, v jakém stavu to vozidlo sjelo z výrobního závodu, jaká standardní i nadstandardní výbava do toho vozidla byla namontována. Když si někdo kupuje ojetinu a zjistí, že například výrobce do toho vozidla namontoval kožené sedačky, ale budou tam látkové, tak je to divné.

Kupujete ojeté auto? Kde zjistit jeho historii?
Ohodnoťte příspěvek