Pohybem ke sportu


My všichni, co máme nějaké to kilo navíc, víme, jak je těžkése donutit ke sportování. Jsou mezi námi i takoví, co neměli cvičení v oblibě ani ve škole. Na první pohled je poznáme. Pomaleji se pohybují, a pokud nemusí vstát ze židle, tak s nimi nikdo nehne. Přesto všichni musí fungovat.
pracovník s mobilem
Pohyb v zaměstnání
Musíme chodit do práce, kde jsme vystaveni jednostranným pohybům, nebo naše páteř celý den trpí u stolu. Po práci, což se týká zejména žen, nás čeká druhá směna ve formě péče o rodinu, domácnost a nákupy. Často večer uléháme vyčerpaní a o nějakém cvičení nemáme čas ani přemýšlet.
hubnutí
Hubnutí bez pohybu
Bez pohybu se špatně hubne, ale pokud to jinak nejde, je vhodné alespoň upravit jídelníček. Není dobré se odbývat kupováním hotových a vysokoenergetických jídel, které nám energii spíš vezmou, než aby ji dodaly. Je nutné dodržet pravidelnost stravy.

Sport pro všechny
S pohybem to půjde daleko lépe. Najděme si čas na nějakou aktivní činnost, která nás bude bavit. Pohyb zlepšuje celkový stav organismu, chrání svalovou hmotu a hlavně srdce. S nadváhou se můžeme dostat do kondice pomocí plavání, jízdy na kole nebo rychlé chůze. Po konzultaci s lékařem můžeme provozovat i Nordic Walking, což je severská chůze se speciálními holemi zapojující svaly celého těla.

Zdání klame
Jsou mezi námi lidé, co mají stále stejnou váhu, přitom se nijak v jídle neomezují, jezdí zásadně autem a v zaměstnání sedí. Je však možné, že pomalu ztrácí svalovou hmotu a místo ní jim přibyl tuk. Časem se začnou zadýchávat, budou cítit únavu po pár metrech a bude se jim hůř vstávat z křesla.
Proto se přestaňte vyhýbat pohybu a nebuďte líní. Pokud to jde, tak
·         choďte pěšky – stačí ½ hodiny denně rychlé chůze
·         choďte po schodech a nejezděte výtahem
·         stůjte, pokud nemusíte sedět, například v MHD
·         seďte, pokud nemusíte ležet
·         při sedavém zaměstnání často vstávejte a choďte
závodníci siluety
Alespoň se o to pokusme. Je možné, že se nám to zalíbí, protože se budeme cítit díky endorfinům lépe a příště to zkusíme jinak. Vždyť sport může být i zábavný, můžeme při jeho provozování potkat nové přátele a už v tom nemusíme být sami.