Divadelní prázdniny


Prázdniny jsou obdobím, kdy mají žáci, učni a studenti zasloužené prázdniny. Není nijak překvapivé, že mnozí závidí učitelům a zaměstnancům školy delší volno.
zatažená opona
Prázdniny ovšem nemají pouze žáci a učitelé, ale také herci. Vždyť celé dva měsíce jsou přece divadelní prázdniny. Ti herci se ale mají co? Není ovšem důvod k závisti. Herci se rozhodně neválejí celé prázdniny někde na pláži. Divadelní prázdniny totiž jsou určeny divákům, ale herci dřou tvrdě dál. Jen jaksi bez publika. Nový divadelní rok nezačíná v lednu jako ten občanský, ale podobně jako u žáků začíná nová sezóna v září. Což obnáší mnoho a mnoho práce. Protože co je pro začátek nové divadelní sezóny typické? Samozřejmě že premiéry. A tak všechny soubory divadla pilně nacvičují. Ať už je to činohra, opera, opereta nebo balet, nikdo se přes prázdniny rozhodně nefláká.
 

Věnovat se i přes prázdniny druhým

Nacvičování nových kousků ovšem není jediné.Samozřejmě se divadlo dává provozně do pořádku. A herci tu a tam vyráží na cesty. Divadlo má sice prázdniny, ale prázdniny jsou obdobím  festivalů a to znamená i různých divadelních festivalů a tak jsou mnozí herci i přes prázdninách v akci. Mnozí například v rámci tolik oblíbených Shakesperarovských slavností, které získávají rok co rok na popularitě. Některé zámky například nabízejí v období prázdnin kromě přehlídek také různá divadelní představení.
opona v divadle
A v neposlední  řadě přes prázdniny mnohá divadla nabízejí prostor pro nejmenší, tedy pro dětské díváky. Zvláště pro takové, kteří třeba nemají zrovna kam jet na prázdniny a chtě nechtě musejí zůstat doma ve městě. Některá divadla nabízejí různé letní divadelní školy a workshopy, které se staly samozřejmě velmi oblíbené. O tyto aktivity je ovšem vhodné se zajímat dlouho před prázdninami, protože již před prázdninami bývají beznadějně obsazené.