Dům či byt?

Ať žijete v bytě či v domě, určitě víte, že každá z těchto variant má své výhody i nevýhody. Zatímco někdo by nedal dopustit na ruch města a život v bytě, kde má minimum starostí, jiní chtějí mít klid a pohodu vlastního domu, ideálně na vesnici.

Výhody a nevýhody bytu

Výhodou i nevýhodou bytu může být menší prostor. Menší obytná plocha může být nevýhodou, pokud v bytě trávíte hodně času a nemáte moc možností vypadnout ven. Nevýhodou se pak stává v případě úklidu, kdy velká plocha zabere mnohem více času. Nevýhodu bytu může být také to, že se musíte dohodnout s mnohem větším množstvím sousedů. Svj předseda vám nemusí úplně sednout, nebo nemusí svoji roli zvládat a dům tak může chátrat, příspěvky do Svj můžou ležet ladem a váš byt ztrácet na hodnotě. Výhodou je, že další investice do bytu jsou menší než investice do oprav domu. Nevýhodou je absence vlastní zahrady, která sice může být k dispozici dál od bytu ale už to není úplně ono.

dům na samotě

Výhody a nevýhody domu

Výhodou vlastního domu je především to, že máte vlastní prostor, nemáte přímo sousedy za zdí (v případě řadových domů se i to může stát) a máte možnost vlastní zahrady, která nemusí být úplně velká ale je vaše. Nevýhodou je mnohem více práce než v bytě, mnohem náročnější opravy a také složitější. Výhodou ale je, že v případě oprav nikoho nerušíte nadměrným hlukem, což se v bytech stává často. Pro koho dům není? Pro ty, kteří mají rádi ruch města a chtějí bydlet přímo v centru, tam totiž tolik domů není.

řadové domy

Ať se rozhodnete jakkoli, věřte tomu, že budete spokojení a šťastní. Pozitivní mysl dělá polovinu úspěchu a tím pádem myslete pozitivně už dopředu. Snažte se udělat si mezi sousedy přátele a vycházet s nimi jen dobře. Dobrá nálada v domě či na ulici je poměrně důležitá i když ze zkušenosti víme, že pomluvační sousedé se bohužel najdou všude.