Když vaříme, musíme svítit – Jak vybrat kvalitní osvětlení do kuchyně a co všechno by mělo být osvíceno?

V kuchyni vaříme, jíme ale také se setkáváme společně s rodinou či návštěvami, které pozveme na dobré jídlo. Prakticky vybavená kuchyně je důležitá.

Když vaříme, musíme svítit – Jak vybrat kvalitní osvětlení do kuchyně a co všechno by mělo být osvíceno?

Osvětlení je neskutečně důležité a rozhodně to neplatí jen o kuchyni. V domácnosti celkově by neměly chybět kvalitní zdroje světla a rozhodně by se s nimi nemělo šetřit. Jde o to, aby byl každý kout interiéru vhodně osvětlen, protože nedostatek světla nám může zkazit zrak. No a co víc, v kuchyni to může být někdy i dost nebezpečné. Při vaření, kdy manipulujeme s ostrými noži, bychom vždy měli vidět, co děláme. Pozor na umístění světel, často totiž dobře svítíme, ale vlastně si sami vytváříme stín. Jak to vyřešit? Co všechno by v kuchyni mělo být dobře osvíceno?

kuchyňské lustry

Předem rozmýšlejte a plánujte

Pokud se chystáte na rekonstrukci kuchyně, budete mít výhodu. Předem si totiž můžete rozplánovat, kde co bude, kde bude linka a kde bude jídelní stůl. Pak si uvědomte i to, kde budete stát vy. Mít lustr za zády? No to není úplně chytré řešení. I když bude skvěle a jasně svítit, vy sami si budete stínit a stejně toho moc neuvidíte. Tak jako u všech ostatních místností, je dobré počítat s tím, že vždy je nejdůležitější jedno hlavní světlo, tedy zdroj světla, který by měl být schopen osvítit celou místnost. U těch velkých místností, spojených místností a podobně takových hlavních zdrojů může být i více.

Kam s lustrem a co všechno dalšího by mělo svítit?

Kuchyňský lustr budeme považovat za hlavní zdroj. Měl by být ve středu místnosti, nezapomeňte ale jeden umístit i nad jídelní stůl. I ten by měl být celý dobře osvětlený. Pokud je stůl mimo hlavní plochu kuchyně, lustry určitě pořiďte dva. Ale to není všechno, v kuchyni je důležité i osvětlení samotné kuchyňské linky, což jistě vyřeší praktický LED pásek, který se umisťuje přímo nad pracovní plochu.

moderně osvětlená kuchyně

Dalšími zdroji světla se mohou stát malé bodové stropní svítidla, ale určitě není od věci mít jedno světlo i nad sporákem, což často vyřeší digestoře se zabudovaným světýlkem. Je třeba uvědomit si, že když v kuchyni pracujeme, vaříme, můžeme si různě stínit, proto je třeba mít vhodně rozmístěné zdroje světla a to po celé místnosti.