Nakupovací mánie


Neexistuje snad žena, která by ráda nenakupovala. Když vyrážíte s kamarádkami za nákupy, považujete to za nejnormálnější věc na světě. Někdy se doopravdy necháte strhnout a nakoupíte více, než jste měly v úmyslu. Provětrat jednou za čas peněženku také není nijak nezdravé, ale zároveň pozor!
 
V CO SE MŮŽE NAKUPOVÁNÍ ZVRTNOUT
Samozřejmě nemusíme nakupovat jen tehdy, když nutně něco potřebujeme. Vždyť se i doporučuje   koupit si někdy něco jen tak sobě pro radost. Zvrátit se to může až tehdy, když se nakupování stane opojnou záležitostí, kterou si vynahrazujeme něco podstatného, co nám v životě chybí. Pak přestane fungovat naše sebekontrola, musíme chodit do obchodů stále častěji a častěji, začneme dělat dluhy a náš byt přetéká věcmi, které vlastně vůbec nepotřebujeme.
 
JE TO DROGA
Nákupy se velmi snadno mohou stát drogou a vzniká závislost, které se říká shopaholismus. Zvláště snadno se k ní můžete dopracovat, když prožíváte nějaké náročné období. Při nakupování zapomínáte na problémy v práci, že Vás opustil manžel, že jste bez nálady. Vrací Vám to chuť do života a tak rádi utratíte i poslední korunu nebo si půjčíte.
 
KAŽDÉHO TO MŮŽE POTKAT
Nakupovat musíme všichni, a tak mít jistotu, že mě se to stát nemůže, nemá nikdo. Navíc dnešní doba tomu nahrává. Můžeme si vynahrazovat období, kdy to, co jsme si přáli, nebylo nebo jsme na to neměli. V obchodech je nyní všeho dost, nepotřebujeme ani hotové peníze, stačí jen karty a to se potom utrácí snadněji a bez přehledu.
 
NAKUPOVACÍ POSEDLOSTI LZE PŘEDCHÁZET
Nákupní chování přeroste do neúnosné míry snadno a také hranice normálnosti může být křehká, a proto je dobré:
·        při chuti nakupovat nepotřebné a drahé věci raději odejít z obchodu a zaměstnat se něčím jiným
·        chodit nakupovat se seznamem věcí, ten dodržet a platit raději v hotovosti
·        zapisovat si pravidelně za co a kolik peněz jste utratily