3 + 1 nejoblíbenější drahokamy: všechno co o nich potřebujete vědět

krystalametystu

Šperky s drahokamy jsou základem dámské šatny už stovky let. Drahokamy jsou běžnou součástí subtilních šperků a vytvářejí nádherné kousky. Představujeme vám pro inspiraci čtyři nejpopulárnější a nejkrásnější drahokamy používané v klenotnictví.

1. Ametyst

Ametysty jsou neobvyklé drahokamy se sytě fialovou barvou. Říká se o nich, že jsou uklidňujícím kamenem, který představuje lásku, štěstí a bohatství v životě člověka. Ametysty byly kdysi považováni za drahocennější než diamanty, dokud se v Brazílii a Uruguayi nenašla jejich velká ložiska. Od té doby se stali známými jako polodrahokamy. Ametyst je ve skutečnosti druh křemene kombinovaný se železem v krystalové struktuře. Ametyst může mít světlou nebo tmavou barvu podle toho, kolik železa v něm je. Cena závisí na stupni drahokamu, ale obecně je cenově dostupnější než mnoho jiných drahokamů.

2. Smaragd

Smaragdy jsou již dlouho populární mezi královskými hodnostmi. Egypťané kdysi věřili, že smaragdy představují znovuzrození a plodnost, a od té doby se rychle staly populárními. Smaragdy se již dlouho používají ve špercích, včetně snubních a zásnubních prstenů, a vypadají fantasticky, když jsou umístěny vedle diamantů a dalších drahokamů. Smaragd, který je podobným berylu, je známý svou nádhernou zelenou barvou. Může se vyskytovat ve spektru od modrozelené po žlutozelené barvě.

3. Safír

Vyrobeny ze stejného materiálu jako rubín, mohou být safíry v jakýmkoli nerudovým odstínu. Nejběžnější barvou tohoto vzácného drahokamu je modrá, i když mohou také být ve žlutých, růžových, oranžových a mnoha dalších odstínech. Existují dokonce i bílé safíry, které jsou cenově dostupnější alternativu pro diamanty.
Stejně odolné jako rubíny, safíry jsou ideální pro každodenní nošení a pro použití v prstenech. Modré safíry jsou jedněmi z nejoblíbenějších drahokamů používaných v klenotnictví na světě. Staly se nejznámějšími kvůli úžasnému zásnubnímu prstenu princezny Diany, který byl předán vévodkyni z Cambridge, Kate Middleton.

4. Diamant

Jeden z nejžádanějších a nejnákladnějších drahokamů, které existují, je diamant. Diamant je nejtvrdší látkou přirozeně se vyskytující na Zemi. Ve skutečnosti je to forma uhlíku. Není žádným překvapením, že diamanty zaujímají první místo mezi nejoblíbenějšími drahokamy používanými v klenotnictví. Diamanty se vyskytují v různých barvách, včetně žluté, modré a zelené, přičemž červená je nejvzácnější, ačkoli nejoblíbenější je jiskřivý čirý diamant. Diamanty často doprovázejí jiné drahokamy ve špercích, a když jsou použity samostatně, vypadají nádherně a jsou populárně přidávány do zásnubních a snubních prstenů. S hodnocením 10,0 podle Mohsovy stupnice jsou diamanty vynikající volbou pro prsteny a jiné šperky, které se budou často nosit a budou vystaveny například v místech kde je větší vlhkost.
Výběr drahokamů je většinou o osobních preferencích, ale je také důležité vzít v úvahu trvanlivost a cenu. Některé drahokamy, jako jsou diamanty, jsou obzvláště odolné a perfektní pro každodenní nošení, zatímco pro jiné je potřeba více peče. Je vhodné také vědět některá fakta o tradičních významech drahokamů. Veškeré informace vám pomohou vybrat ten perfektní drahokam pro váš vkus, rozpočet a životní styl.

Ať už je váš oblíbený drahokam na seznamu, nebo ne, zde na Klenot TVmáme řadu šperků, s různými drahokamy. Podívejte se na naše nabídky.