Wednesday, 19/6/2019 | 8:47 UTC+2

Jak správně koupit televizi

Nehledejte jen pouze podle kupní ceny. Nižší náklady na obstarání přístroje lákají spořivé lidi, ale v dlouhodobém horizontu jsou zařízení s vyšší kvalitou obvykle rozhodně lepší. Časem šetří náklady a chrání životní prostředí hned od začátku. Lepší koupit televizor, který funguje dlouho a spolehlivě.

květináč u tv

Kupte energeticky efektivní televizory
Dnes jsou televize jako počítače a zdá se, že i rychleji stárnou. Například v roce 2009 existovaly první televizory s aplikacemi, některé z nich už nefungují, moderní funkce, jako je například přístup na YouTube, programy VoD jako Netflix a tak dále. Ale proč házet stále dobře fungující televizi na elektronický odpad? Prosím, ne! Chcete-li moderní funkce, můžete použít set-top box jako Apple TV, Google Chromecast Stick nebo Amazon Fire TV.


Najděte správnou velikost obrazovky
Kdo chce koupit televizi, často navštěvuje obchody s elektronikou. Ale nenechte se ohromit pohledem na televizory XXL: přístroje umístěné výše a vedle sebe se v těchto velkých prostorách často zdaleka liší. Pro většinu obývacích místností postačí diagonál obrazovky až 107 cm (42 palců). Větší zařízení obvykle také znamená, že cena, spotřeba energie a tím náklady na elektřinu jsou výrazně vyšší.

Nízká spotřeba energie: energetická účinnost A + nebo lepší
Čím větší je televizor, tím vyšší by měla být energetická třída. Pro normální velikost obrazovky o rozměrech 70 až 120 cm (až 47 palců) se doporučuje energetická účinnost A + nebo lepší. Pokud chcete koupit televizor, který má velikost obrazovky větší než 120 cm, měli byste věnovat pozornost programu A ++.

Technologie obrazu: nejlepší LED nebo OLED

Televizory LED fungují jako LCD televizory, ale podsvícení nefunguje s fluorescenčními světly, ale s úspornými LED diodami. Zařízení s podsvícením LED spotřebovávají až o třetinu méně energie než běžná zařízení LCD.

Nejnovější modely jsou zčásti založeny na technologii OLED, což znamená něco jako "organická dioda vyzařující světlo". V televizorech OLED je obraz generován přímo organickými LED diodami. Výhoda: lepší kontrastní vlastnosti a silnější barvy.
křesílka pod oknem

Nastavte si na televizoru: barva, jas, kontrast

Při nastavení z výroby nemusí být televizor optimálně přizpůsoben vašim světelným podmínkám doma. Ale barvy, jas a kontrast lze snadno změnit pomocí nastavení. Většina televizorů dokonce nabízí optimalizaci pohybu.

Vysoké rozlišení obrazovky nezaručuje dobrý obraz

S rozlišením obrazovky je třeba zacházet s opatrností: nejenže zvyšuje spotřebu energie, ale také není absolutní zárukou dobré kvality obrazu. Pokud je rozlišení obrazovky mnohem vyšší než rozlišení obrazového materiálu, chybějící obrazové informace jsou prostě uměle extrapolovány – což může vést k nevzhledným chybám obrazu.

Jak správně koupit televizi
4.6 (92%)5