Zisk skupiny ČEZ vzrostl o 16,7 miliardy korun


Energetický gigant ČEZ si v čistém zisku polepšil jen v tomto pololetí, meziročně o 21 procent. Jeho celkový zisk přesáhl 16,7 miliard korun. Tento nárůst má z velké části na svědomí mimořádný prodej akcií MOL a bytů v Písnici. Celkem se tržby společnosti vyšplhaly o dvě procenta na 100,9 miliardy korun. Výsledky byly zveřejněny v tiskové zprávě skupiny ČEZ a lehce překročily dosavadní odhady analytiků.     
jaderná elektrárna
Podle prvního pololetí, se dá očekávat, že ČEZ dosáhne na vyšší celoroční výsledky. Podle finančního ředitele Martina Nováka by mohlo dojít k navýšení z předpokládaných 17 miliard na 19 miliard čistého zisku.
Podle generálního ředitele skupiny ČEZ, Daniela Beneše, už nelze očekávat nějaké velké změny v prognózách na letošní rok. „Určitá míra nejistoty je tady pořád, ale čím více se konec roku blíží, tím je míra nejistoty menší. Na tom není nic neobvyklého,“ uvádí Beneš. 
solární panely elektrárny
Z tradičních zdrojů se vyrobilo elektřiny přibližně stejně jako v minulém roce, něco okolo 31 terawatthodin. Do oblasti nové energetiky kam spadají fotovoltaické a vodní elektrárny je nárůst oproti loňskému roku asi pětinový. Na růst mají vliv i větrné elektrárny v Německu, které skupina ČEZ koncem roku 2016 nakoupila. Neměli bychom, ovšem opomenou i drobný nárůst ve výrobě elektřiny v Rumunských větrných parcích. K celkovému navýšení zisku je potřeba započítat i objem prodaného zemního plynu koncovým zákazníkům. Ten vzrostl oproti loňskému roku o 28 procent.
lopaty větrné elektrárny
V českém distribučním teritoriu firmy ČEZ spotřeba elektřiny oproti prvnímu pololetí vzrostla o 4,2 procenta. Velkoodběratelé zvýšili svou spotřebu o pět procent a domácnosti navýšili odběr o 3,8 procenta.
Celková suma za prodané akcie MOL dosáhla 4,6 miliardy a za nemovitosti v pražské Písnici byl čistý zisk 1,1 miliardy korun.
Skupinu ČEZ je díky 70 procentům vlastněných akcií ve správě Českého státu.