Wednesday, 19/6/2019 | 9:15 UTC+2

Kulturní vnímání začíná už od dětství

Každé dítě je už od malička osobností. Jeho postupné vnímání, které se týká už v předškolním věku nejenom jeho fantazie, logického myšlení, ale i toho, jak dokáže vnímat různé kulturní podněty.

Velmi záleží na tom, jak rodiče přistupují ke kultuře jako takové. Možná to začíná čtením pohádek, vyprávěním, sledováním dětských pohádek a filmů jak v kině, tak v televizi.
loutkové divadlo


  v  Vnímání kultury pro děti může začít procházkou v zoologické zahradě nebo v parku, kde se postupně seznamuje s různými živočichy a rostlinami. Později, ale může to být ještě v předškolním věku, dokážou děti dobře vnímat nejenom dětské divadelní představení, výstavu s dětskými knížkami, loutkami a podobně. Všude tam se postupně kulturně vzdělávají. Na to by rodiče neměli zapomínat.


  v  Co z toho je důležité? Když vidíte, že vaše ratolest pozorně poslouchá pohádky, má to určitě kladný význam nejenom na jeho fantazii, představivost, ale i paměť, čtení knížek a tvořivost.

Postupně z tohoto kulturního vnímání, ke kterému je vedou především rodiče, se dokáže dítě orientovat nejenom ve svém přirozeném prostředí, ale i v okolním světě. Všechny tyto poznatky jsou důležité pro jeho budoucí život.
čtení vnoučatům

Když rodiče pro děti naplánují na víkend nějaký zajímavý kulturní pořad, vždy je to pro ně velké plus. Časem se přidávají návštěvy hradů, zámků, různých výstav a kulturních slavností. Tímto se významně vytváří nová osobnost s kulturním vnímáním a přehledem.

Možná jste slyšeli nebo si přečetli o jednom velmi zajímavém kulturním projektu, který vznikl v Olomouckém kraji. Do školek, které mají zájem, chodí babičky a dědečkové, kteří většinou před spaním po obědě vyprávějí nebo čtou dětem pohádky. Tímto způsobem se děti seznamují se starou literaturou plnou pohádek a různých příběhů našich známých spisovatelů, případně s osobními zážitky, které babičky a dědečkové vyprávějí s porozuměním a láskou. Pro tyto malé děti je taková hodinka čtení balzámem. Moc se na to vždy těší.

Kulturní vnímání začíná už od dětství
5 (100%)2