Slackline: zábava i adrenalin


 

Co je to slackline?

Jde o pruh látky, natažený mezi dvěma stromy, a dostatečně široký, aby se po něm dalo chodit. Natáhnout jej lze libovolně vysoko nad zemí, klidně i jen pár desítek centimetrů, a tak při jejím používání není potřeba žádné speciální jištění. Původně se tak bavili horolezci, když kvůli špatnému počasí nemohli lézt nahoru na horu, ale slacklinu si můžete rozbalit kdekoli, klidně v parku nebo na zahradě, a natáhnout ji mezi dva stromy nebo sloupy.
 slackline u rychníka

Zábava i sport  

Slackline je skvělou kombinací sportu a zábavy. Balancování nízko nad zemí je bezpečné, ale i tak vám zvýší adrenalin. Při chůzi po laně nesmíte myslet na nic jiného než na váš příští krok, takže si skvěle vyčistíte hlavu od práce i partnerských vztahů. Ve více lidech se můžete bavit soustředěnými výrazy a komickými pády ostatních. Zároveň si procvičíte rovnováhu a pohybovou koordinaci, které se vám budou hodit u mnoha dalších sportů.
 chodec po laně

Jakou vybrat

Nabídka na trhu je široká, a produkty se liší délkou, šířkou i způsobem upevnění. Pro začátečníky jsou ideální slackliny které jsou širší, a vybavené karabinou, díky které vám půjdou snáze upevnit. Délku volte podle toho, jaký dosah potřebujete. Pokud jste zkušenější, můžete zvolit i verzi bez karabiny, která je lehčí a snáze se nosí. Ve většině balení najdete i ochranné podložky, které zabraňují odírání a poškození toho, na co lano upevňujete, a také brání rozedření lana.
   chůze na laně

Kde ji natáhnout

Jak už bylo řečeno, lano se dá natáhnout prakticky kdekoli. Ideální jsou parky či les, kde stačí najít dva dostatečně silné stromy, ale stejně dobře vám poslouží například stožáry nebo patníky. Jedinou podmínkou je, že to, okolo čeho slacklinu upevníte, musí udržet lano napnuté, a unést váhu chodce. Pokud ve svém okolí žádné vhodné místo pro natažení nemáte, je možné si také pořídit speciální stojany, se kterými můžete chodit po laně úplně kdekoli (pokoušet se o to  v tygřím výběhu či nad žraločí tlamou ovšem nedoporučujeme).
 
Slackline je skvělá nejen pro uvolnění, ale například i jako zábava na party nebo doplněk dětského hřiště. Jakmile ji zvládnete přejít, můžete zkusit různé skoky a další triky a kdo ví, třeba v sobě objevíte nového Spidermana.